tasarim-tescil-sorgulama

Tasarım Tescil Sorgulama piyasaya çıkarmak istediğiniz bir ürünün benzerlerinden farklı olması için uyguladığınız yeni tasarımın hukuki hakların koruma altına alındığı bir tescil süreci öncesi yapılması gereken ilk işlemlerden biridir.

Çözüm Patent olarak Tasarım Tescil işlemlerinden önce yapılması gereken Tasarım Tescili Sorgulama işlemlerinin Türk Patent ve Marka Kurumundan aldığımız yetkilerle sizler için yapıyoruz.

Tasarım Tescili
Tasarım Tescili ve süreçleri ile ilgili bilgi almak için içeriğimizi okuyarak bilgi alabilirsiniz.

İçeriği İncele

Piyasaya çıkarmak istediğiniz bir ürünün benzerlerinden farklı olması için uyguladığınız yeni  tasarımın hukuki hakların koruma altına alındığı bir tescil işlemlerine Tasarım Tescili denmektedir. Burada sözünü ettiğimiz model endüstriyel tasarım tescilidir. Sanayide üretilen ve çoğaltılabilen aynı türdeki ürünlerden farkının ortaya konulabileceği tasarım modelidir. Bu modeller tasarım tescili yoluyla koruma altına alınabilmektedir. Bu işlemlere başlanmadan önce ise tasarım tescili sorgulama işlemlerinin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yetkilendirilmiş uzman kişilerce yapılması önemlidir.

tasarim-tescil-sorgulama-nasil-yapilir

Tasarım Tescil Sorgulama işlemi Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Sitede sorgulama yapılması ise şu şekilde gerçekleşmektedir. İlgili ekrana Tescil Numarası, Başvuru Sahibi ismi, Locarno Sınıfı, Ürün Adı, Tasarımcı Vekil ve ilgili tasarımın yayınlandığı bültenler girilerek tasarım tescil sorgulama işlemi yapılabilir. Tasarım Tescili Sorgulama işlemi aynı sayfada yer alan başka bir sorgulama ekranından, başvuru numarası, evrak numarası tescil numarası girilerek de yapılabilmektedir. İlk sorgulama tasarım araştırması için yapılmaktadır. İkinci sorgulama ekranı ise yapılan başvurunun durumunu öğrenmek için açılmıştır. 

Barkod Numarası
Barkod Numarası ve Barkodlarla ilgili her türlü işlem hakkında bilgi almak için butona tıklayınız.

cozumbarkod.com

Tasarım Tescil Sorgulama İşleminin Avantajları Nelerdir?

Tasarım tescili sorgulaması listesinde hangi kritere göre arama yapılırsa ona göre sonuçlar ekrana yansır. Burada yeni başvuru, devam eden başvuruları görüntüleyebilirsiniz. Üstelik her bir dosyanın içerisine girilerek detaylarına bakılabilir. Tasarım Tescili Sorgulaması yapılırken birçok unsura göre araştırma yapılabilir. 

Tasarım Tescil Sorgulaması yapmanın birçok avantajı vardır. Başvuru aşamasındayken tescil etmek istediğimiz tasarımın başkası tarafından daha önce tescil edilip edilmediğini öğrenmiş oluruz. Eğer tescil başvuru aşamasındaysa itiraz ederek haklarımızı koruma altına alabiliriz. Aksi durumda mahkeme yoluyla hakkımızı aramak zorundayız. Tasarım tescili sorgulaması yaparken tasarım bültenlerini inceleyerek piyasa takibi yapılması sağlanır. Tasarım tescili sorgulaması  yapılırken mutlaka uzmanlardan yardım alınması gerekmektedir. Bu hususta Çözüm Patent olarak bir tık uzağınızdayız.

Yorumlar devre dışı.