ÇÖZÜM PATENT

Barkod Tescil

Barkod tescil, bir ürün için bir barkod numarasının resmi olarak tanımlanması ve kaydedilmesi işlemine denir. Bu, ürünlerin tanımlanması, takip edilmesi ve yönetilmesi için kullanılan standart bir sistemdir ve ticari olarak yaygın olarak kullanılır. Özellikle perakende sektöründe, lojistik ve tedarik zincirinde çok önemli bir rol oynar.

barkod-tescil
barkod-tescil

Barkod Nedir?

Çeşitli veri kaynaklarının karşılığı olan farklı karakterlerin birkaç kodlama yöntemiyle elektronik tarayıcı yardımıyla okunarak başka bir veri ortama aktarılmasına yarayan sisteme barkod denir. Bütün ürünlerin üzerinde barkod numaraları vardır. Mal kabul ve satış işlemlerinde barkod numaraları işletme sahiplerine büyük kolaylıklar sağlar. Barkod okuyucular bu iş ve işlemlerde kullanılır.  Depoda bulunan ürün stokları ile ilgilide güncel veri sağlamaktadır.

 

Barkod; ürünler ile ilgili kodlanabilir bilgilerin barkod okuyucu denen cihazlarla okunmasını sağlayan simgeler olarak da adlandırılır. Barkod numaraları evrenseldir. Bütün dünyada tektir. En yaygın olan ve en fazla kullanılan barkod standardı GS1 tarafından geliştirilmiştir. Merkezi Brüksel’de bulunan GS1 kuruluşunca geliştirilen barkod standartı EAN/UCC standartlarıdır.

Barkot Numarası Başvurusu
Barkod Numaraları ile ilgili her türlü işlem hakkında Bilgi, Destek ve Başvuruda bulunmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

cozumbarkod.com

Barkod Tescil Nedir ve Nasıl Başvurulur?

Barkod tescili Türkiye Odalar Borsalar Birliği tarafından ticaret alanındaki şirketlere ve kurumlara verilen tescil belgesidir.  Tescil işlemi ile alınan belge ile birlikte şirket ve kurumlar daha kolay iş takibi, yapabilir ve ürün güvenliği ile bilgi teyitlerini daha kolay yapabilir.  Barkod tescil işlemi yapılabilmesi için öncelikle başvuru yapacak olan firmanın Türkiye Ticaret Odasına veya Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na kayıtlı olması gerekmektedir. Başvuru sonrası Türkiye Odalar Borsalar Birliği başvuruyu incelemeye almaktadır. Her ürün için ayrı bir barkod alınması gerekmektedir. Onaylanan belgeler ve tescillenen barkodlardan sonra her yıl sistem kullanım ücretinin ödenmesi gerekmektedir.  Türkiye Odalar Borsalar Birliği tarafından gerçekleştirilen tescil işlemi için birtakım belgeler gerekmektedir. Bu belgeler şu şekildedir:

  • Barkod numarası başvuru formu,
  • Noter onaylı taahhütname,
  • Faaliyet Belgesi
  • Kurumlar Vergi Beyannamesi (Başvurudan bir önceki yıla ait)
  • Sisteme giriş ücretinin ödendiğini gösteren banka dekontu.
  • Firma yeni kurulmuşsa Ticaret Sicil Gazetesindeki kuruluş ilanı

Barkod Tescili Sorgulama
Barkod Tescili Sorgulama Nasıl Yapılır ve süreçleri ile ilgili bilgi almak için içeriğimizi okuyarak bilgi alabilirsiniz.

İçeriği İncele

Barkod Tescil Ücreti Ne Kadardır?

Barkod tescil ücreti firmanın cirosuna ve barkoda bulunacak numara sayısına göre değişkenlik göstermektedir Bu ücretler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği internet sitesinde ilan edilmiştir.

 

CİRO (TL)

Kategori

10 Basamaklı Ek Numara

9 basamaklı Ek Numara

 8 basamaklı  Ek Numara

 7 basamaklı Ek Numara

100 Milyon ve Üzeri

A

3.000,- TL

3.300,- TL

3.600,- TL

3.950,- TL

50 – 100 Milyon Arası

B

2.700,- TL

3.000,- TL

 3.300,- TL

3.600,- TL

10 – 50 Milyon Arası

C

2.400,- TL

2.700,- TL

3.000,- TL

3.300,-TL

1 – 10 Milyon Arası

D

1.800,- TL

2.400,-TL

2.700,- TL

3.000,- TL

100 Bin – 1 Milyon Arası

E

1.450,- TL

1.900,- TL

2.200,- TL

2.450,- TL

0 – 100 Bin Arası ve
YENİ KURULANLAR

F

 750,-TL

1.100,-TL

1.250,- TL

 1.500,- TL

Barkod Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

Barkod tescil sorgulama, bir barkod numarasının resmi olarak kaydedilip kaydedilmediğini ve hangi ürüne atandığını kontrol etme işlemine denir. Bu sorgulama, bir barkod numarasının doğruluğunu ve geçerliliğini kontrol etmek amacıyla yapılabilir.

 

Barkod Tescil Sorgulama işleri ile ilgili detaylı bilgi almak için https://cozumpatent.com/barkod-tescil-sorgulama-nasil-yapilir/ içeriğimizi inceleyebilirsiniz.