Çözüm Patent İstanbul > ÖZEL HİZMETLER

ÖZEL HIZMETLER

– BARKOD

Barkod, kodlanabilir bilgilerin, bilgisayar ve benzeri cihazlar tarafından okunabilecek basit simgelerdir. Daha teknik olarak anlatmak gerekirse, farklı kalınlıklardan oluşan yan yana dizilmiş siyah çizgiler topluluğudur. Barkod; değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan ve verinin otomatik olarak ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılan bir yöntemdir.

Barkod günümüzde neredeyse birçok yerde rastlayabileceğimiz bir simge durumunda. Dergiler, sigara, bisküvi, çiklet, bilgisayar ve daha birçok ürünün üzerinde barkodu görmek mümkün. Barkod aslında, bilgisayar ve buna benzer cihazların kodlamayı okumasını kolaylaştırmak için yapılmıştır. Bilgisayara barkod bilgisini aktarmak için barkod okuyucular kullanılmaktadır. Bu barkod okuyucular barkod çizgilerini tarayarak, kodlama sistemini çözümler ve kodu bilgisayara aktarır.

Barkod tescili firmanın barkod sistemi içine dâhil olması anlamına gelir. Barkod kullanmak isteyen her firma bu sisteme üye olmak zorundadır. Barkod numarası almak için gerçek ya da tüzel kişi olmak fark etmez.

Türkiye’ deki barkod numaraları 869 ile başlar. Bu ülke kodudur. Bundan sonra gelen genellikle 6 haneden oluşan firma kodu vardır. Bu firmaya tahsis edilmiş kısımdır. Bundan sonra gelecek 3 haneli ürün kodunun hangi rakamlardan oluşacağını 001-999 aralığı içerisinde firma kendisi belirler.999 çeşit ürüne ayrı barkod numarası verilebilir. Eğer firmanın ürün sayısı 1000 i aşıyorsa 10000 li ya da 100000 çeşitlik barkod numarası tahsisi yapılır.